Artykuł sponsorowany

Jakie stare kamienice w Szczecinie są godne uwagi pod względem turystycznym?

Jakie stare kamienice w Szczecinie są godne uwagi pod względem turystycznym?

Szczecin to miasto o bogatej historii, które oferuje wiele atrakcji turystycznych. Jednym z nich są stare kamienice, które można podziwiać spacerując po jego ulicach. Te zabytkowe budynki kryją w sobie wiele tajemnic i opowieści, które warto poznać.

Kamienica Loitzów – renesansowy klejnot

Kamienica Loitzów, znajdująca się przy ulicy Księcia Mściwoja II, to jeden z najbardziej znanych zabytków Szczecina. Zbudowana w XVI wieku przez rodzinę Loitzów, bogatych kupców i bankierów, stała się symbolem ich potęgi i wpływów. Kamienica zachwyca swoją renesansową architekturą, zdobioną licznymi ornamentami i detalami. Warto zwrócić uwagę na piękne portale oraz płaskorzeźby przedstawiające postacie alegoryczne. Kamienica przetrwała wiele burzliwych lat historii miasta, a obecnie mieści się w niej Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Kamienica "Pod Złotym Lwem" – barokowy splendor

Kolejnym godnym uwagi obiektem jest kamienica "Pod Złotym Lwem", usytuowana przy ulicy Grodzkiej. Powstała w XVII wieku, a jej nazwa pochodzi od złotej rzeźby lwa znajdującej się na szczycie budynku. Kamienica prezentuje styl barokowy, z charakterystycznymi zdobieniami i kolumnami. Warto zwrócić uwagę na bogato dekorowany portal wejściowy oraz okazałe okna. Obecnie w kamienicy mieści się siedziba szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Kamienica "Pod Głową Konia" – świadectwo dawnej świetności

Na ulicy Sienną znajduje się kolejna interesująca kamienica – "Pod Głową Konia". Powstała ona w XVIII wieku, a jej nazwa wywodzi się z rzeźby konia umieszczonej na fasadzie budynku. Kamienica zachwyca swoją elegancją i prostotą, będąc doskonałym przykładem późnobarokowego stylu. Warto zwrócić uwagę na piękne zdobienia fasady oraz okazały portal wejściowy. Obecnie budynek pełni funkcję mieszkalną, jednak jego historia i architektura przyciągają wielu turystów.

Kamienica "Pod Gwiazdą Dawida"

Nieopodal Starego Rynku, przy ulicy Tkackiej 34, znajduje się kamienica "Pod Gwiazdą Dawida". Budynek ten powstał w XVII wieku i przez wiele lat był siedzibą zamożnej rodziny żydowskiej. Kamienica przyciąga uwagę swoją niezwykłą fasadą zdobioną motywami roślinnymi oraz gwiazdą Dawida. Warto również zajrzeć do środka, gdzie można podziwiać unikalne elementy architektury, takie jak drewniane klatki schodowe czy piękne polichromie.

Kamienica "Pod Czarnym Orłem" – neogotycka perła

Ostatnia z wymienionych kamienic w Szczecinie jest nazywana "Pod Czarnym Orłem", położona przy ulicy Świętego Ducha. Powstała w XIX wieku i reprezentuje styl neogotycki, będąc jednym z nielicznych tego typu budynków w Szczecinie. Kamienica przyciąga uwagę swoją oryginalną architekturą, zdobioną licznymi ornamentami i detalami. Warto zwrócić uwagę na bogato dekorowany portal wejściowy oraz okazałe okna z witrażami. Obecnie kamienica pełni funkcję mieszkalną, jednak jej niezwykły wygląd przyciąga wielu turystów pragnących poznać historię miasta.