Artykuł sponsorowany

Kiedy i jak siać mieszankę traw na trawnik?

Kiedy i jak siać mieszankę traw na trawnik?

Tworzenie pięknego, gęstego trawnika to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Aby osiągnąć ten cel, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża, wybór odpowiedniej mieszanki traw oraz właściwe rozplanowanie siewu. W tym artykule dowiesz się, kiedy i jak siać mieszankę traw na trawnik, aby cieszyć się jego zdrowym i estetycznym wyglądem.

W jaki sposób wysiewać mieszankę traw?

Wybierając mieszankę traw na swój trawnik, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę warunki glebowe i klimatyczne panujące w miejscu, gdzie ma powstać trawnik. Różne gatunki traw mają odmienne wymagania co do wilgotności, nasłonecznienia czy pH gleby. Kolejnym aspektem jest przeznaczenie trawnika – czy ma być on ozdobny, czy użytkowy? Mieszanki ozdobne charakteryzują się delikatnymi, cienkimi źdźbłami i wolniejszym tempem wzrostu, natomiast użytkowe mieszanki traw na trawnik są bardziej odporne na ścieranie i szybciej się regenerują.

Zanim przystąpimy do siewu traw, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy ocenić stan gleby, sprawdzić jej pH oraz zdecydować, czy konieczne jest wykonanie nawożenia. W przypadku gleb ubogich w składniki pokarmowe, warto zastosować nawóz mineralny lub organiczny. Następnie należy dokładnie oczyścić teren z kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń, a następnie przekopać glebę na głębokość około 20 cm. Po przekopaniu gleby warto ją rozluźnić za pomocą grabi, a następnie przy użyciu wałka ogrodowego wyrównać powierzchnię.

Najlepszym okresem na założenie trawnika jest wiosna (kwiecień-maj) oraz jesień (wrzesień-październik). Wiosną temperatura i wilgotność sprzyjają szybkiemu kiełkowaniu nasion, natomiast jesienią opady deszczu i niższe temperatury sprzyjają ukorzenianiu się roślin. Unikaj siewu traw w okresie letnim, gdy wysokie temperatury i susza mogą utrudnić prawidłowy rozwój trawnika.

Siew mieszanki traw można wykonać ręcznie lub przy użyciu specjalistycznych siewników. Ważne jest równomierne rozłożenie nasion na całej powierzchni przyszłego trawnika. Nasiona powinny być wysiane krzyżowo, tj. najpierw w jednym kierunku, a następnie prostopadle do niego. Po wysianiu nasion warto je delikatnie przysypać warstwą ziemi lub torfu, aby uchronić je przed wyschnięciem i ptakami.

Aby nasiona traw mogły szybko wykiełkować, konieczne jest regularne podlewanie. W pierwszych dniach po siewie należy utrzymywać stałą wilgotność gleby, podlewając ją nawet kilka razy dziennie. Gdy trawa zacznie kiełkować, można zmniejszyć częstotliwość podlewania, jednak nadal warto dbać o odpowiednią wilgotność gleby. Po około 2 tygodniach od siewu można przystąpić do pierwszego koszenia, które powinno być wykonane na wysokość około 5 cm.

W miarę wzrostu trawnika może pojawić się problem chwastów, które należy zwalczać zarówno mechanicznie, jak i chemicznie. W przypadku młodego trawnika najlepiej usuwać chwasty ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi ogrodniczych. Jeśli problem z chwastami jest bardzo poważny, można zastosować środki chemiczne, jednak należy pamiętać, aby wybrać preparaty bezpieczne dla traw.