Jak zacząć oszczędzać pieniądze?
Gospodarowanie pieniędzmi to umiejętność niekiedy nawet ważniejsza od ich nabywania. Umiejętność ta jest prawdopodobnie najmniej docenianą formą zarabiania, jako że obecna kultura nauczyła nas konsumpcji oraz zbieractwa. Jak to jest, że dobrze oszczędzając, możemy zarobić? W tym artykule zapoznasz się z terminem budżetu domowego oraz różnymi formami oszczędzania pieniędzy, które są w stanie znacznie podwyższyć standard Twojego życia.
Co to jest budżet domowy?
Mówiąc najkrócej, budżet domowy to zestawienie naszych wydatków i przychodów w określonym przedziale czasowym. Jeśli wydatki i przychody są równe to domowy budżet jest zrównoważony Jeśli natomiast ilość wydatków jest wyższa niż przychodów, to mamy do czynienia z deficytem. Sposobem na utrzymanie są wtedy kredyty, bądź właśnie oszczędzone pieniądze. Aby uniknąć sytuacji deficytowych musimy wyznaczać sobie cele na przychody, a na wydatki limity. Jednak skupmy się na wydatkach, bo te kontrolować jest łatwiej.
Jak planować budżet domowy?
To od naszego codziennego wyboru zależy jak skuteczne jest nasze oszczędzanie pieniędzy. Chodzi w nim głównie o oczekiwany przez nas komfort życia, na którego naszym zdaniem zasługujemy. Jednak warto zadać sobie pytanie: czy mogę sobie pozwolić, aby wydać więcej niż jak jestem w stanie zarobić? Świadomość tego co chcielibyśmy kupić, ale nie powinniśmy, jest właśnie budżetem domowym. Zacznijmy zatem od rozpoznania naszych możliwości i dostosowania się do nich.
Formy oszczędzania pieniędzy są różne, jednak skupmy się na tych najdostępniejszych. Nasze codzienne wybory i to na co dajemy sobie przyzwolenie ma największe znaczenie, bowiem to te nawyki najczęściej uniemożliwiają nam odłożenie pieniędzy. Rzucenie papierosów nie należy do najprostszych czynności, ale decyzja o zrobieniu obiadu w domu zamiast pójścia do restauracji jest w zasięgu każdego z nas. Starajmy się o zwroty produktów, zwroty pieniędzy czy dbanie o kupowanie rzeczy po zniżkach lub we wcześniejszych, tańszych terminach. Oszczędzanie pieniędzy to wysiłek dnia codziennego. Żeby nasz budżet domowy był zrównoważony, spróbujmy czasem zmonetyzować naszą aktywność. Podważajmy nasze rytuały, nawyki i to, co dumnie nazywamy komfortowym życiem.
Od czego zacząć?
Jeśli już wiemy na ile nas stać i umiemy podważać nasze wybory to możemy zacząć planowanie budżetu domowego. Jak oszczędzać pieniądze w domu? Zacznij od rozpisania płatności, które obciążają Twój portfel każdego dnia. Może część z nich dokonujesz już bezmyślnie, impulsowo? Zadawaj sobie więcej pytań. Czy jesteś w stanie pokryć koszty życia towarzyskiego, jakie prowadzisz? Może lepiej poczytać kurzącą się na szafie książkę niż pójść na film do kina? Czy motywacją brania przez nas kąpieli są względy zdrowotne czy zwykła przyjemność zanurzenia się w wodzie? Pytania można mnożyć w nieskończoność. Kolejny etap to ustal sobie limitów oraz celi i rozpisania ich. Kiedy na koniec miesiąca zorientujesz się ile zaoszczędziłeś, to potraktuj te pieniądze jako zarobek. Główną zaletą oszczędzania pieniędzy jest fakt, że niewiele się ono różni od zarabiania, a to przecież kojarzymy się z ciężką pracą.